Monthly Archives

Ocak 2017

Genel, Günlük, Mimsiz

2017’ye dair planlarım var

Uzun bir aradan sonra yeni bir 7 Ocak yazısıyla daha karşınızdayım. Uzun zaman dediysem o kadar da uzun zaman değil. En son geçen sene 7 Ocak da yazmıştım 🙂

Her yıl bu tarz bir yazı yazmaya özen gösteririm. Ancak her yıl sevdiklerime ve kutlayanlara teşekkür niteliği taşıyan iyi ki yanımda olmalarını bildiren bir yazıydı. Bu sene ki öyle olmayacak. Daha çok önümüzdeki bir yıl boyunca neler yapmak istediğimi ve neler yapacağımı yazacağım.

Öncelikle geçtiğimiz yıl pek de iç açıcı geçmedi. Hatta pek de kelimesi şuan o kadar absürt durdu ki, oraya hiç yakışmadığı kanısındayım. Çünkü tam anlamıyla berbat ötesi bir yıl geçirdik ve 2017 ise 2016S gibi akmaya devam ediyor. Ne yazık ki alışmayacağız, alıştıramayacaklar dedikçe sessiz kalmaya, susmaya ve bugün de ölmedik çok şükür demeye başladık.

Bazı vatandaşlarımız gitmekten, kaçmaktan bahsederken bazıları ise kalıp bu ülke için bir şeyler yapmanın derdine düştü. Her yerde olduğu gibi burada da ayrışmaya başladık. Ama umut var. Bir millet olduğumuz zamanlar çok geride kalmadı. O günden bugüne hala içimizde büyük kırıntılar var. Son iki patlamadan ucuz kurtulmuş biri olarak bu zamanları da ağır hasarlı da olsa bir şekilde atlacağımızı düşünüyorum. Hiç bir zaman umutsuz değilim ve asla da olmayacağım.

Yeni Projeler Geliyor

Bu kadar kötü anılar biriktirdiğimiz, zor zamanlar geçirdiğimiz anların yanında bazı güzel şeyleri kaçırdığımızı görmediğimizi farkettim. Hem ülkemizde yaşanan hem de dünya da yaşanan bir takım bilimsel, teknolojik, sosyal, siyasal ve bunlar gibi bir çok alanda yaşanmış güzel şeyleri kaçırdığımızı ve çoğu zaman ortalık durulsa bile onları görmediğimizi farkettim. Bu alanda niş bir alan var mı bilmiyorum ancak ben sadece iyi şeylerin olduğu bir site açmaya karar verdim. Bu proje için elimde bir kaç domain bekletiyorum. Bu beklettiğim domainler aslında farklı bir projenin fikriydi ancak öyle bir şeyi gerçekleştirecek yazılım becerisine sahip birisi değilim ne yazık ki.

 • “İyi Şeyler”

Elimde bulundurduğum domainler (nblog.co ve dijitalblog.com) medium vari yerli bir blog sisteminin hayalleri için alınmıştı ve bu sitedeki ayın en iyi, en çok dikkat çeken yazıları, keşfedilmeyi bekleyen yazıları ve yazarları bir dergi de toplayıp basılı ve e-dergi olarak satışını gerçekleştirecek ve satıştan elde edilen geliri de yazısı yayınlanan yazarlar arasında pay edecektim. Dergi alanında yeterince gücüm olsa da yazılımsal olarak yeterli gücü bulamadığım için bu fikirden vazgeçmek zorunda kaldım ne yazık ki. Bunun yerine bu sitelerden birini “iyi şeyler” sloganıyla yayın hayatına sokma kararı verdim.

 • Vlogger

Youtuberlar kendi aralarında kaça ayrılır bilmiyorum ama hemen hemende hepsi aynı zamanda vlog çeken kişiler. Bir diğer tabirle vloggerlar. Vloggerların takipçilerine kendimce vlogist adını taktım ve vlog.ist domainini aldım. Bu domain üzerinde onlarca proje kurguladım ancak hali hazırda bir şirkette çalıştığım için ayrılıp da bu alanda bir işe girişemedim. Yanımda beni destekleyecek, bu işlerle az çok ilgilenen pek insan olmadığı için de cesaretim kırıldı ve bunca zaman sap gibi ortada kalakaldım diyebilirim. 2017 hedeflerim arasında bu domainle ilgili projelerimi yavaş yavaş hayata geçirmeyi düşünüyorum.

 • Zinciri Kırma!

Şimdilerde Youtuber olan Barış Özcan abimizin geçen sene içime işlediği bu iki kelimelik cümlesi bu sene de son sürat devam ediyor ve kendime belirlediğim hedeflerimin üzerinde durup dahasını ekleyerek devam ediyorum. Bu alanda 2017 hedeflerimden bazılarını listeleyecek olursam;

 1. Her gün en az 20 dakika kitap okuyacağım
 2. Yeni bir dil öğrenmek için günde en az 15 dakika kendimi eğiteceğim
 3. Haftada 1 gün herhangi bir yazı yazacağım
 4. Haftada 2 kere kendi projelerime yoğunlaşacağım
 5. Haftada en az 3 TED konuşması izleyeceğim
 6. Haftada en az 3 makale okuyacağım ( okuduklarımı sayıp haftalık not alacağım )
 7. Haftada en az 1 blog yazacağım (yazıdan ayrı olarak)
 8. Haftada en az 2 bölüm ( Netflix ) dizi izleyeceğim
 9. Haftada en az 1 belgesel izleyeceğim
 10. Her gün teknoloji ve bilimsel gelişmeleri takip edeceğim
 11. Okuduklarımı, izlediklerimi ve öğrendiğim önemli şeyleri not alıp -üstüne basmak istersem- ayrı ayrı blog halinde yazacağım.

gibi sıralanıp giden hedeflerim olmakta. Üstelik bunlar çok fazla zamanımı alan şeyler olmadığı için hala kendime ve sevdiklerime yeterince vaktimin kalacağına inanıyorum.

 • Banner Lazım Mı Abi?

Bu benim ilginç projelerimden birisiydi. Hayata geçirebilir miyim bilmiyorum ama geçirebilirsem kendi açımdan hobi olarak yapacağımı düşünüyorum. banneristiyorum.com ve banneriste.com isimli domainleri elimde bulunduruyorum. Günümüzde o kadar çok eticaret sitesi var ki çoğunun bir grafikere para vermeye gücü yetecek düzeyde değil. Kendisinin bilgisi yoksa ve komşusunun liseli oğlu da bu işlerle pek ilgilenmiyorsa mecburen ucuza bir yere yaptırmak zorunda kalıyor ve buna niş bir alanla hizmet etmek için bu siteleri açmaya karar vermiştim.

 • Buradaysam Neler Yapabilirim?

Mesela bir yere gittiniz ve orayı tanımak istiyorsunuz. Gittiğimiz yer Muğla olsun. İnternette Muğla da neler yapılır ya da nerelere gidilir dediğinizde size onlarca site farklı farklı öneriler çıkacaktır. Her gezginin kendi gittiği yerler ya da başka öneriler olacaktır. Peki her il için ayrı ayrı bir site olsa ve o ille ilgili merak ettiklerinizi sadece o siteden temin edebilseniz nasıl olurdu? Tam da bu proje için ankaradaysam.com ve denizlideysem.com domainlerini aldım. denizliblog.com da bende bu arada :). Bu sitelerde her mekanın hem görsel, hem video şeklinde hem de 360 derecelik görüntüsüyle tanıtımının yapıldığı, gezginlerinin yazılarının toplandığı, yerel üniversite gençlerinin topluluk oluşturduğu ve kendi önerilerini yazdığı, güncel turistik yazıların olduğu ve belirli yiyecek içecek mekanlarının tanıtıldığı bir site olarak faaliyete geçmesini istemiştim. Ne yazık ki geçen senenin sözde kalan projelerinden birisi oldu bu da. Bu seneye kısmet mi göreceğiz.

 • Tabiki de kitapla ilgili onlarca projem var manyak mısın

Belirli eticaret sitelerinde (acikitapevi.com ve avantajkitap.com) çalıştıktan sonra kendi sitemizi açmaya karar verdik ve bu doğrultuda onlarca domain aldık. En sonunda kitapseruveni.com ve kitapilgi.com sitelerini kurduk ve iki yıldır faaliyetteyiz. Bu bağlamda bir çok kitap projesi aklımdan geçti geçti durdu. Bir kaçı hala aklımda yer edinmekte ve uygulanabilirliği yüksek ihtimal. Bu projelerle ilgili domainlerim de elimde duruyor sıcak sıcak.

 • Sıcak demişken kahveye girmesek olmaz

O kahvecilerin önünden geçerken alınan kokuyla haz alan insanlar vardır elbet benim gibi. Özellikle Starbucks gibi kokuyu bilerek dışarı veren yerler ayrı bir muhteşem bir şekilde kendine çekiyor. Sırf bu kahve aşkımdan dolayı kahvemoda.com domainini aldım ve şuan bununla neler yapabileceğimi bilmiyorum. İçerisinde çeşit çeşit kahvenin ve kahve ile ilgili elektronik her şeyin satıldığı bir eticaret sitesinden tutun da kahvemoda isimli harika bir kahveciye kadar her şeye uyduğunu düşündüğüm sevdiğim domainlerimden sadece bir tanesi.

Elimde bunlar gibi onlarca domain ve proje bulunmakta lakin ben bir firmada maaşlı eleman olarak kaderime terk edilmiş bir halde çalışıyorum. Üstelik kendi kurduğumuz eticaret sitesinde başka biri tarafından maaşlı eleman olarak çalıştırılıyoruz. Pişman mıyım diye soracak olursam kendime, kesinlikle pişman olmadığımı ve buradaki kazandığım deneyimleri hiç bir yerde kazanmadığımı ve kazanamacağımı da söyleyebilirim.

Yazının başında da dediğim gibi. Her şeyden umutluyum. Yapabileceğim şeylerin olduğu ve bunları yapmak için elimden gelenin fazlasını göstereceğimi biliyorum. Sadece bana destek olacak bir kaç dosta ihtiyacım olacak. Tek başıma bir tanesinin bile altından kalkmam çok zor. Fikir buldum heyecanıyla atlayıp hezeyana uğrayacağımı bilecek kadar olgunlaştığımı düşünüyorum.

Eğer buraya kadar okuyabilmişseniz size teşekkürlerin ne kadar büyüğünü de etsem azdır. Şuan elimden gelen sadece şunu söylemek “okuduğunuz için teşekkür ederim.”

Yordum sizi kusura bakmayın, sağlıcakla kalın 🙂

Bunu Sevdim, Dinlediklerim, İzlediklerim, Okuduklarım

Bu Yıl Neler Yaptım 2017

Her gün bilim, teknoloji, uzay alanında bir sürü haber ve günlük yaşantılardan bir çok makale okumaktayım. Bunların kaydını tutmak amaçlı ve sonra dönüp tekrar okumak istediğimde doğrudan sitemde bulabilmek amaçlı bu yıl ilk defa başlatmayı düşündüğüm “bu yıl neler okudum” sayfasında gün içerisinde okuduğum her şeyi tek tek listeleyeceğim. Kendimi görebilme açısından bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum. Artık daha düzenli ve neler yaptığını bilen biri olmak istiyorum ve bu düzeyde -bu gibi- bir kaç sayfa daha açacağım. Bu süreçte pocket ve hesapmatikten destek alacağım.

Bunu yapmamın belirli sebepleri var aslında. Başta da dediğim gibi hem kendimi görebilmem hem de düzenli rapor tutmaya kendimi alıştırmam için yapıyorum. Bunun yanında yıl sonunda şu kadar yazı okumuşum şu kadar kelime ve şu kadar karakter okumuşum şeklinde istatistik çıkarmak istiyorum. Takibi okuduğum her şeyi yazmıyorum. 2017 için kendime belirlediğim günlük bilim ve teknoloji haberlerini kaçırmadan 15 – 20 siteden birden takip etmek haricindeki okuduğum yazıları burada paylaşıyorum.

Bu yıl neler yaptım serisinin ilk bölümü: Bu Yıl Neler Okudum 2017

Bu serinin yanında bu yıl neler izledim, kimleri keşfettim ya da neler yazdım gibi seriler gelecek. Belki biraz psikopatça ve fazla detaylı gelebilir ama ben yine de yapacağım 🙂

Powered by themekiller.com