Akıl Sahnesi

Bölüm 2 – Burası Neresi?

İş yerim evime çok uzak sayılmazdı. O yüzden havanın güzel olduğu zamanlar bisiklet kiralama duraklarından bisiklet kiralar onunla gider gelirim. Bisiklet sayısı yeterince fazla olsa da bazen bulamayabiliyorum. Zaten sabah giderken ve akşam gelirken aynı bisikleti kiralamak da pek mümkün değil. Evimin oradan kiraladığım bisiklet ile iş yerine kadar gidiyor ve durağa bırakıyorum. O durakta da bir başkası aynı bisikleti kiralayabiliyor. Rezervasyon şansınız var ancak tekil kullanıma göre biraz pahalı olduğu için bunu pek tercih eden olmuyor.

Her ne kadar çoğu zaman bisikletle gidiyor olsam da bugün hava olması gerekenden biraz fazla tuhaftı ve taksiyle gitmek zorunda kalıyordum. Yine bir mobil uygulama aracılığı ile tek kişilik elektrikli taksilerden çağırdım. Son duyurulan yasaya göre ihtiyaca göre talep etmek zorundaydık ve bu bağlamda tek kişiysek iki kişilik taksi çağıramıyorduk. Taksiler yer ile göğü temsil eden yeşil ve mavi rengin ahenkli görüntüsünde elektrikli ve sürücüsüzdü. Taksiyi çağırmadan önce gitmek istediğiniz konumdaki bir taksi durağını seçiyor ve taksi gelmeden ödemeyi yapıyorduk.

Sabah sabah çok konuşarak kafanızı şişirdim sanırım. Şuan ki bulunduğum dünyayı hiç görmediğinizi biliyorum ve bu sebeple çok fazla detaya girerek size olduğum yeri iyice tanıma fırsatı veriyorum. Sevip sevmeyeceğinizi bilmiyorum ancak ben şuan ki bulunduğum dünyayı sevmiyorum. Teknoloji açısından gelişmişliğin doruğunda olsak da nostaljik görüntülerden ve dünyanın geçmişine yönelik okuduğum kitaplardan anlayabildiğim kadarıyla eski dünya çok daha güzel bir yermiş. Doğal bir havası ve güneşi varmış. Beton ve camlar bu kadar yoğun değilmiş. Şuan bir avantajmış gibi fiyakalı insanlara ayrıcalık sağlanan ‘yaşam alanı’ aldatmacası gibi değilmiş. İnsanlık geliştiğini sanıyorken aslında başka bir alanda geri geri gittiğini hiç farketmemiş. Dünyanın doğal güzelliklerini betonların içine gömüp asıl yaşam alanı olan yeri suni yaşam alanına dönüştürerek, bunu fırsatmış gibi sunarak doğanın içine etmişler. Halen akıllanabilmiş değiliz. Gelişen teknolojiye övgü dolu sözler söyleyip bunu zirveye çıkma aracı olarak kullanabiliyoruz.

-Devam Edecek-Bir önceki yazımız olan Bölüm 1: Kimim Ben? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Powered by themekiller.com