Günlük

Dijital Günlüğümün Kafası Karışmış

Birazda siyasete değinmek istiyorum. Aslında blogu açmamdaki ilk amacım düşündüğüm her türlü özgür fikri korkmadan paylaşmaktı. Otobüste, orda, burda aklıma gelen yazılar blogun başına oturup yazmaya başladığımda aklımda uçup gidiyordu. Düşüncelerim siliniyordu adeta. Artık her telden blog değil de %100 özgün içerik paylaşacağım benim deyimimle dijital günlük olarak adlandırdığım bu yeni sistemde rahatça yazı yazabileceğimi düşünüyordum. Sebebi de şu; önceki sistemde sıradan paylaşımlar yaparken hit seviyesinin günlük 2 ziyaretçiden bir gecede 200 ziyaretçiye çıkması hit için elimden ne geliyorsa yapmalıyım düşüncesiyle biraz da egonun verdiği gereksiz gaz ile yoluma devam etmiştim. Fakat kendi ismimle açtığım bu sitede sadece kendi düşüncelerimin olması gerektiğini düşünmeye başladım. Daha doğrusu egomu yendim diyelim.

Alexa, Metrica, Reali.st ve Google,  ailemizin “sınavdan iyi not almazsan hesaplaşıcaz seninle” demesi gibi “hit ve seo olmazsa en dibe düşersin bak. Bunun olmasını istemiyorsan iyi seo yap, kaliteli backlink al, hitin çok olsun ki zirvede ol hem iyi de reklam parası alırsın o zaman. Memur gibi adam olursun vallahi. Düzenli maaş gibi mübarek.” diye yapılan baskı insanı ister istemez hit avcısı olması için dayatıyormuş gibi geliyor insana. Dayatması bir yana sende ona kapılıp yapmak zorundaymışsın gibi hissediyorsun. Bu da senin hit kazandıran konularda çok hit alan sitelere girip en çok beğendiğiniz konuları ya da hit alan konuları bir iki cümle değişikliği ile kopyala yapıştır yapıp kendi sitenizde paylaşmanıza sebep oluyor.

Sonuca gelicek olursak emek hırsızlığıyla kalmış oluyorsunuz. O makaleyi yazana bin kişi giriyorsa size sadece 50 kişi giriyor ve hit görmemiş siteniz için bu çok yüksek bir rakammış gibi geliyor size. Oysaki emek hırsızlığı yapmayıp kendi paylaşımlarınızı kendi cümlelerinizle yapmış olsanız, kolaya kaçmayıp da daha özgün bir site halinde sunmanız size daha kalıcı takipçiler getirir.

Bir dakika yahu ben siyasi bir yazı yazıcaktım bu yazı da nerden çıktı. Yazı içinde dahi nereden nereye gelmişim hiç farkında bile değilim. Siyasi içerikli yazı bir sonraki makaleye nasipmiş. Emek hırsızlığına hayır diyor, hit avcısı konumuna gelmeyip egonuzu yenmenizi diliyor , saygılarımı sunuyor ve defolup gidiyorum. Sağlıcakla kalın efenim.Bir önceki yazımız olan Hit Avcısı Blog Değil Dijital Günlük! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Powered by themekiller.com