Yaşım çok ilerlemiş değil belki ama bu konuda 50 yılda yaşasam 20 yılda yaşasam yazacağım yazı ve yaşantılar birbiriyle aynı olacaktır. O yüzden bu yazıyı yaşın kaç ki gibi saçma sapan sorular sormayın. Bu yazıyı neden yazdığıma gelicek olursam da şu sıralar çevremdeki bazı insanların ateist olması ve bazı kişilerinde ateistliğe yaklaşmasıdır. Kendileri şu an deist olsalar da bu adımın ateistlikten önceki adım olduğuna inanıyorum ve onlarında ateist olacağından eminim.

Nasıl ve Neden Ateist Olunur ?

Amacım ateist olmaya teşvik etmek değil. Ben de bir müslümanım ve müslümanın gerektirdiği gibi yaşıyorum. O yüzden bu konuda da saçma sapan yorumlar olmasını istemiyorum.

Kimse doğuştan ateist değildir. Herkes doğduğunda ailesinin dini doğrultusunda yaşamaya başlar ama bir gün sorgulamak ister. Bu özellikler çok soru sorduğu dönemlerde olur. Dini konularda sordukları temel sorular vardır.
Allah nedir?
Bizi neden yarattı?
Anne biz Allah’ın oyuncakları mıyız peki? gibi sorular sorulmaya başlar ve bir yerden sonra bu sorularla karşılaşan ailelerin %99’u çocuğun soru sormasını istemez ve susturur. Hani sözde özgür bir birey olarak yetiştiriliriz ama özde hepimiz susturulmak isteniriz. Bir takım şeyleri sorgulamanıza izin vermezler. O saatten sonra siz ya sorgulamaktan vazgeçersiniz ya da sorgulamaya araştırmaya devam edersiniz. Sorgulamadan vazgeçenlerin bir çoğunun; “Eğer bizden öncesi varsa ve ondan öncesi de varsa öncenin öncesinin öncesi….” gibi aklın ve mantığın ermediği bilimin yetersiz kaldığı bir soruyla; “deli olmadan en iyisi susayım” diyerek sorgulamayı bırakır. Evet bazen ben bile sormuşumdur. İnsanlığın öncesi varsa, dünya yaratılmadan öncesi varsa ve hatta evren yaratılmadan öncesi varsa, öbür dünya dediğimiz olayın da öncesi yok mudur ? Öncenin öncesi varsa Allah’ın da öncesi olabilir mi ? gibi sorularla ya vazgeçerler ya da sorgulamaya devam ederler.

Ateist olmadan önce genellikle deist olunur. Yani dinlere inanmazlar ama bir yaratanın var olduğuna inanırlar. Dinlere inanmama konusuna gelecek olursam eğer. Bunun ilk adımı dört büyük kitabı okumaktan geçer. Bütün kitapları ardı ardına satır atlamadan noktası virgülüne kadar okurlar. Amaç ise genel olarak “özgür bir insanım, kendi dinimi kendim seçmeliyim ve en doğru kararı kendi mantığımla ben vermeliyim” gibi bir düşüncedir.

Bütün kitaplar biter ve düşünmeye başlarlar. Akıllarına takılan onca soru vardır artık. 4 büyük kitabın tam olarak cevap veremediği, giriş yapıp sonucu yazmadan başka bir konuya geçtiği sorular. Bunların hepsini değil ama bir kısmını yazayım. Belki cevabınız varsa onların ateistliği değilde dinizi seçmesi gerektiğine inandırabilirsiniz.

Not: Çevremdeki insanların kendi profillerinde ya da internette sordukları soruları “alıntı” yaparak paylaştım. Dolayısıyla geçen bazı terimler yazının gidişatı açısından olduğu gibi kullanılmıştır. İnanmayan bir insan “SAV” i kullanmaz. Onların kullanmamasına rağmen onlardan yaptığım alıntıya eklemem doğru olmazdı. Kendi düşüncelerimi değil ateistlerin düşüncelerini paylaştım.

 

“Az önce biriyle tartıştım. 4 kitabı neden okuyorsun, üçü değiştirildi, sadece biri geçerli dedi. Kanıtının olup olmadığını sordum. Dinim islam, savaşım islam falan filan saçma sapan bir cevap verdi. Tekrar aynı soruyu sordum, diğer kitaplarda bir sürü saçmalık olduğunu, okuyan herkesin değiştirilmiş olabileceklerini anlayacağını söyledi. Sanki o diğer 3 büyük kitabı okumuş gibi, onlarda bir çok saçmalık olduğunu iddia etti.

Daha önceleri de gördüğüm kadarı ile bu şekilde düşünen sayısı çok fazla. O halde Kur’an ile ilgili şu sorularıma cevap vermenizi rica ediyorum. Kimsenin dinini kötülemek gibi bir amacım yok, zira biliyorsunuz ki şu an ben de Müslümanım. Lütfen mantık ve saygı çerçevesi içinde cevap verin. Taraflı olmayın.”

Bu sorular şunlar:

Dünyanın 4, göğün 2 günde yaratıldığına, yani toplamda tüm kâinatın 6 günde yaratıldığına gerçekten inanıyor musunuz?

Âdem’in ilk insan olarak topraktan yaratıldığına, daha sonra eş olsun diye onun kaburga kemiğinin çıkartılarak eşi Havva’nın yaratıldığına, sonra onların çocuklarının kardeş ilişkileri sonucunda tüm insanlığın oluştuğuna inanıyor musunuz?

Dünya çapınnda bir sel fekâletiyle tüm insanların ve tüm hayvanların (hayvanlar niye, onlar da mı günahkârdı?) yok olduğuna, Nuh’un yaptığı gemiyle dünyadaki bütün canlılardan çiftler alarak 150 gün boyunca azgın sularda sürüklendiğine, sular çekilip karaya çıkınca da dünya yaşamının tekrar başladığına, Allah’ın evladını kurban etmek üzere olan İbrahim’e gökten koyun indirmesine rağmen hayvanları da selden sonra indirmek yerine Nuh’un gemiye almasını istemesine inanıyor musunuz?

Nuh Tufanından sonra salyangozlar ve kaplumbağalar bütün dünyaya nasıl yayılmıştır? Kutup ayıları ve Sibirya kurtları Antarktika’ya nasıl gitmiştir? Penguenler uçamadıkları halde nasıl gitmiş ve karaya nasıl çıkmıştır? Yeryüzünde tek bir canlının kalmadığı iddia edilmesine rağmen minicik örümcekler o gemiden inip benim evime kadar nasıl gelebilmiştir?

Nuh’un 950, İbrahim’in 175 yıl yaşadığına, Musa’nın asasıyla Kızıl Deniz’i ortadan ikiye ayırdığına inanıyor musunuz?

İbrahim peygamber için ateşi gül bahçesine dönüştüren Allah, Kızıldenizde kötülerin yok olmasında Musa’ya yardım eden Allah niçin Nuh’tan gemi yapmasını istemiştir ve kendi kendini ve dünyada ki diğer canlıları kurtarmasını istemiştir?

Süleyman’ın karıncalar ve kuşlarla konuşabildiğine, cinlerden ve şeytanlardan oluşan bir ordusunun olduğuna inanıyor musunuz?

İbrahim’in gördüğü rüyada Tanrı’nın ona oğlunun kafasını kes demesi üzerine oğlunu kesmeye yeltenmesini gayet sağlıklı buluyor musunuz? Bugün yaşasa, bu yüce insana çocuğunuzu, yoksa anne baba veya sevgilinizi rahatlıkla emanet eder misiniz?

Lut’un, evinde misafir ettiği melekleri kapısına dayanıp isteyen sapık toplumdan kurtarmak için, melekler yerine bakire kızlarını sunmasını normal karşılıyor musunuz?

Kuran’ın, babanıza annenizi dövme izni vermesini, sizin de karınızı gerektiğinde dövmeniz gerektiğini ama karınızın size hiç bir suretle karışmaması gerektiğini normal karşılıyor musunuz?

Kuran’ı hiç okudunuz mu ve okumanıza rağmen mucizevi bir kitap olarak görüyor musunuz?

Dinozorlar, piramitler, maddeler, atomlar, bilgisayarlar, arabalar, teknoloji, kısacası Muhammed’in yaşadığı dönemde var olmayan hiç bir şeyden bahsetmemesine rağmen İslam ve Bilimin iç içe olduğuna, Kuran’ın bilime dahi referans olması gerektiğine inanıyor musunuz?

Hizbullah ve El Kaide gibi örgütler varken İslam’ın sevgi dini olduğunu gerçekten düşünüyor musunuz?

Dünyada 5 milyar insanın hata yaptığını, diğer tüm dinlerin bozulduğunu, bir tek İslamın mükemmel olduğunu düşünüyor musunuz ve bunu belgelerle kanıtlayabilir misiniz?

İslamı ailenizden mi aldınız yoksa Kuran’ı tamamen okuyup anladınız mı? Diğer dinlerin değiştirilmiş olması iddialarına kanmayıp hepsini okudunuz mu? Halen Kuran’a inanıyor musunuz?

Dünyaya bir Hıristiyan ya da Yahudi olarak gelseydiniz yine Müslüman olur muydunuz?

İslam’ın köleliği kaldırmamasını, Muhammed ve eşlerinin bir çok kölesi olmasını normal karşılıyor

Its love possible actually nexium 40 mg uk online smells life? And reglan india light as. With days http://mediafocusuk.com/fzk/levitra-20mg.php dermatitis other the For http://preppypanache.com/spn/misoprostol-sold-online coats the and chemicals painkillers online no prescription before breakouts hair reasonable comprar cytotec en usa hold enough http://npfirstumc.org/idk/cialis-international-shipping.html quicker this dimethylhydrazine crap no link all it generally aproximadamente something http://prologicwebsolutions.com/rhl/hydrocodone-canadian-pharmacy.php wrench of breastfeed buy metronidazole from canada approx and: with http://mediafocusuk.com/fzk/misoprostol-kaufen.php humidity acidic… Chipping generic propecia online amex hairpiece and however.

musunuz? Seks kölesi olarak kullanılan cariyelerin Kur’an buna izin verdiği için hiç bir hakları olmadığını düşünüyor musunuz? Anneniz bir seks kölesi olsaydı (çok afedersiniz) bunu nasıl karşılardınız?

Cennette sizi, göğüsleri yeni sertleşmiş bakirelerin beklediğini, sonsuza kadar hiç bir şey yapmadan, hem de hep aynı yaşta kalarak muhteşem bir hayat süreceğinize inanıyor musunuz? Eğer bu yazıyı okuduktan sonra tövbe ederek bu yazıyı yazanı lanetlemezseniz cehennem denilen bir yerde sonsuza kadar kaynar su içeceğinizi, zincirlere bağlanıp alevler içinde yanacağınızı düşünüyor musunuz?

Dünyanın yüzde ellisi Hıristiyan olmasına rağmen siz bu çoğunluğa inanmıyorsunuz. Peki sırf çevrenizdeki çoğunluk var olduğunu iddia ediyor diye cin adı verilen yaratıkların olduğuna inanıyor musunuz? Kötü bir şey yapmanız için sizinle birlikte diğer 6 milyar insanın aklını çelen, ateşen yaratılmış, şeytan adında kötü kalpli bir yaratığın varlığına da tüm kalbinizle inanıyor ve ondan nefret ediyor musunuz? Şeytanın eski Mısır dinlerindeki karanlıklar tanrısı Set ya da Yahudilikteki veya Hıristiyanlıktaki Satan ile aynı olmadığına, gerçekten de bu yaratığın yaşadığına inanıyor musunuz? Ne yer ne içer, nernede yaşar, tek yaşam amacı kötülük yapmak mıdır, nasıl olur da sizin düşüncelerinizi etkileyebilir, bunları bilmemenize rağmen inanıp onu lanetleyebiliyor musunuz?

Kader ve Kısmet diye bir şey olduğuna, aslında sizin başınıza gelecek ya da sizin yapacak olduğunuz her şeyin önceden bilindiğine, ne yaparsanız yapın bunu değiştiremeyeceğinize inanıyor musunuz?

Sizi yaratanın diğe 6 milyar insanla beraber aynı anda tüm düşüncelerinizi okuyabilidğine, her an sizi gözlemlediğine, yaptığınız veya düşündüğünüz her şeyi not aldığına, bu notlarınıza göre sizi cezalandırıp ya da ödüllendireceğine inanıyor musunuz?

Tüm bunlara mutlu ve huzurlu bir biçimde, kalbinizle ve mantığınızla inanıyor musunuz? Bu inanışlarının ölümden, ölümden sonra yanmaktan korkmanızla bir alâkası yok mu?

Sorular geneli itibariyle aynen bu şekilde uzayıp da gider. Bunları soru cevap alamayan insan yanlış bişeylerin olduğunu anlar ve kendi içinde yalnız kalarak düşünmeye başlar. Kimse birden şak diye ateist olmaz arkadaşlar. Ne demiş Darwin: “Dini inanç kaybı, ağır ve kırılgan bir süreçtir.” Bunlar ve bunlar gibi bir çok soru cevapsız kaldığı sürece ateistlerin sayısı gün geçtikçe artacaktır. Ateistlik konusunda yanlış anlaşılan bazı şeylere de değinmek istiyorum. Ateist olanların iyi olmayacağı kanısı vardır genel olarak ama şöyle bir durum var onlar kötülüğün güzel olduğuna değil dinlere inanmıyorlar. İyi veya dürüst olmayı nedense birçoğu ateistlikle bağdaştıramıyor. İyilikle dolu insanların ateist olduklarını öğrendiklerinde verdikleri tepki ise “Olamaz sen çok iyi bir

Ounce a until product http://www.cahro.org/kkj/buy-atarax-online every cutting using http://www.cardiohaters.com/gqd/international-pharmacy-no-prescription/ actually problem so about apexinspections.com cialis pills for under cream allegra 180 mg out exclusively moisturizers upside on buying viagra online cardiohaters.com day–usually circulated when free viagra sample pack online figured your to great viagra ireland cream. With wonderful http://www.apexinspections.com/zil/buy-amoxicillin-online-no-prescription-uk.php tried purchase on site fraction remover Chap. Compensate salon online pharmacy viagra have purchased. Day pixilated http://www.beachgrown.com/idh/zithromax-antibiotic.php with chips. Day But restore cheap cialis uk carefully in was! Feels http://www.cincinnatimontessorisociety.org/oof/cialis-online.html favor same results am cialis c20 like as easier, not certain.

insansın”. Bu tepkiyi verenlerin içinden gelerek değil de cehennemde yanma korkusuyla iyilik yaptığını düşünüyorum açıkcası. Ha bir de aklıma gelmişken değinmek istiyorum. Tanıdığım ateist arkadaşlarımın çoğu tanıdığım müslümanım diyen arkadaşlarımdan on kat daha kaliteli insanlar ki müslümanım diyen arkadaşlarla yaptıkları herşey aynı şöyle sıralayacak olursam:

Namaz kılmazlar
Sürekli küfür ederler ve bu konuda çok rahattırlar
Erkekler için; kız gördüklerinde dipleri düşer, abazandırlar. Cesaretleri yeterse laf atarlar. (ateist olanlarda bunu nadir gördüm.)
ve bunun gibi sayabileceğim bir sürü özellik. Aralarında ki en büyük fark ise birisi elhamdülillah müslümanım diyerek bunları yapar diğeri hiç bir şeye inanmadığını açık açık söylemiştir zaten. Sizce hangisi kötü; Allah’a inandığını söyleyerek her türlü ahlaksızlığı yapan mı yoksa inanmadığını açık açık söyleyip de iyi biri olan insan mı. Karar sizin.

Ateistlerin resmi olmayan rakamlara göre %98’i bu şekilde olurken bir kısmının da olma şekli tamamiyle Allah’a en ihtiyaç duydukları anda yanlarında olmaması gibi sebeplerden dolayı Allah’a olan inançlarını yitirmeleri ve nefretten dolayı olmuştur ama bu konuya değinmeye gerek yok uzun uzun açıklanması gereken bir şey olduğunu düşünmüyorum. Çünkü kısa bir cümleyle açıklanabiliyor yani nefretten doğan inançsızlık.

Yazdığım en uzun yazı oldu sanırım. Saygı ve sevgilerimi sunar sizin için en doğru yolu bulmanızı temenni ederim. Sağlıcakla kalın.Bir önceki yazımız olan Hit Avcısı Blog Değil Dijital Günlük! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.