Yorumla!

Engelli Olmak Bunları Yaşamak Demektir.

Merhabalar. Bugünkü yazımda bir blogda okuduğum yazının bir kısmını paylaşacağım sizlerle. Devamını blogdan takip edebilirsiniz. Bu sefer lafı çok uzatmadan direk yazıyı paylaşacağım.

Dünyada her an her yerde karşınıza çıkar bir engelli kim bilir belkide siz olursunuz ummadığınız bir anda. Yüksek oranda bir özre sahip olmasamda her engelin bir zorluğu var normal bir insan bir özürlüyü hiç bir zaman anlayamaz hatta bir özürlü başka bir özre sahip kişilerin neler yaşadığını bile anlayamaz. Doğuştan özürlü yada sakat: bizler hayatımız boyunca insanların şaşkın, dalgacı ve acınası bakışları altında yaşamımızı sürdürüyoruz. Bir özürlü aynı yaşta normal bir insandan düşünce yapısı olarak daha üstündür çünkü hayatı ondan daha zor yaşamaktadır. Örnek vermek gerekirse  genelleme de yapmak isterim ilk okul çağındaki normal bir insan özürlü birini gördüğünde onunla dalga geçebilir alaya alabilir birileri uyarmadığı sürecede aynı şeyi sürdürür. Fakat özürlü bir kişinin buna ihtiyacı yoktur. Çünkü ona o uyarı verilmeden onu çoktan öğrenmiştir. Bir özürlü için hayatın gerçeği de budur bu örnek bir engellinin tüm yaşamı boyunca istemeyerekte olsa bir adım önden gitmesine sebeptir. Bugün ülkemizde ve dünya genelinde özürlüleri anlamayı empati kurmaya yönelik bir çok reklam, broşür ve yazı yer alıyor. Emin olun bunların sağlıklı insanların gözündeki etkisi 5 dakika belki 1 saat ama ertesi gün yeni bir günle başladığında bir çok şey unutulur. Özürlüleri en iyi anlayan başka bir özürlü değil ona bakmak zorunda kalan aile fertleridir. En çokta anne, baba veya eş bilir özellikle hayatını yatalak olarak veya bir yere bir kişiye bağlı olarak yaşamak zorunda olanların aileleri için. Bir özürlü büyüdükçe sanırım en çok etrafındaki insanlarında büyüdüğü ve olgunlaştığını görmek memnun eder. Çünkü çocukken dalga geçenler büyüdükçe olgunlaşırlar. Fakat bir bölümü henüz büyümemiş olanlar yine uslu durmazlar huylu huyundan vazgeçmez denir ya bu sefer ya acır ya da karşısındakini küçük görür. Bunlar özürlü olmayan insanların birbirleri arasındaki davranışlara da örnektir ve önemsizdir fakat bizler bunlara dikkat ederiz ve önemseriz.. ….

01.05.2012

2010 yılında Aile ve Sosyal Pol. Bakanlığının özürlüler ile ilgili yaptığı bir çalışmaya göre : Her 3 özürlüden 2 sinin aşağılama ve alay etme gibi olumsuz durumlara maruz kaldığını belirtiyor. Buda benim yukarıdaki dediğim konuya olaya bir ispat olarak yansıyor diyebiliriz. Yine ilgimi çeken Türkiye’de her iki kişiden biri engelli bir iş arkadaşı ile çalışmak istemiyor. Yine Her İki kişiden biri engelli bir komşu ile komşuluk yapmak istemiyor…

16.07.2012

Anladım ki ne kadar işe yarsanız da bir meslekte eğer sizi İŞ Kurumuna ceza ödememek için aldılarsa işe değeriniz 0 dır.  Kendi yeteneğinizi konuşturabileceğiniz bir işte çalışmaya çalışın. Lise mezunu olabilirsiniz. Ön lisans mezunu da olabilirsiniz. Lisansta….Ama özürlü iseniz hiç bir işe yaramaz biri muamelesiyle karşılaşmanız pekte zor değil.

17.07.2012

Sabancı Vakfı, Toplumsal Gelişme Hibe Programı kapsamında Görme Özürlüler Derneği (GÖZDER) ve Türkiye Kas Hastalıkları Derneği (KASDER) ortaklığı ile birlikte yürüttüğü proje kapsamında yapılan anket : Engelli Komşu istenmiyor.

18.07.2012 İş çığrından çıkmaya başladı. İş kanunun 30. maddesini uygulamak zorunda olan firmalar özürlülerle resmen dalga geçmekte. Bugün 2 ilan gördüm delirdim.

İlan : Fabrikamızda çalıştırılmak üzere en az lise veya dengi okul mezunu(tercihen ticaret meslek lisesi,endüstri meslek ve teknik liselerin torna tesviye, makine, metal, motor, mekatronik, elektrik, elektronik mezunu)ve 30 yaşını aşmamış kişiler aranmaktadır. NOT:İşyerimizde camdan mamül üretilmekte olup iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin ağır ve tehlikeli işler sınıfında yer almaktayız.Bu yüzden ruh hastalıkları,zihinsel engelli,ileri derecede görme engelli,ileri derecede bedensel engelli kişilerin başvuruları değerlendirilmeyecektir.

Ne kaldı ki geriye ? Bir insan yukarıda sayılanlar dışında nasıl özürlü olabilir ki ? Hangi özürlü cam sanayinde ağır şartlarda çalışabilir ki ? Koskoca firmanın insan kaynaklarının düşünme kapasitesine bakın hele. Türkiye’deki insan kaynakları iş güçüne bakış açım oldukça katıdır bu arada. Çoğu özel kurum insan sarrafı bile olmayan üniversite mezunu adamı İK yöneticisi diye işe alıyor. İşte bayan olsun güzel olsun. Çekici olsun. Sanki iş yerinde defile yapacak manken alıyorlar

Neyse gelelim ikinci ilana

Devamını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Bir önceki yazımız olan Neden Ateist Olunur ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

4 Comments

 • Reply Engelliler Aralık 14, 2012 at 12:51

  Merhaba,
  Formalite işkur ilanlarıyla iş arayan engelliler her zaman mağdur oluyor. Birde engelli çalıştırma oranlarına devletin kendi itibar etmiyor, özel sektörün itibar etmemesine hiç şaşmamalı…

 • Reply Erdinç Gür Ocak 22, 2013 at 08:11

  Yazının sahibi ve Blog sahibi olarak yazıma web sitenizde yer verdiğiniz için tşk ederim.

  • Reply Serhat Atik Ocak 22, 2013 at 15:24

   Bu ve bunun gibi konulara karşı çok hassas ve duyarlıyım. Blogunuzu takip ediyorum. Çok güzel makaleleriniz var ve bu da onlardan biri. Yaşadığınız zorlukları benim takipçilerimin de görmesini istedim. Gerçekten empati kurabilen biri olarak bunların daha fazla kişiye ulaştırmak gerek diye düşünüyorum. Ama ne kadar kişiye ulaştırırsak ulaştıralım artık görebildiğim bir şey var. O da halkımızın iyice duyarsızlaştığı ve çoğu şeyi bildiği ve gördüğü halde, bilmemezlikten ve görmemezlikten geldiği. Yorumunuz için ben teşekkür ederim asıl. İyi günler diliyorum.

 • Reply Engelliler Web TR Mayıs 27, 2013 at 12:52

  Çok değerli bir paylaşım olmuş. Emeğinize sağlık.

 • Leave a Reply

  Powered by themekiller.com