Yorumla!

SGK Borcu – 18 Yaşını doldurmuş olanlar baksın

Öncelikle 18 yaşından büyük olanların bu konuya kesinlikle ilgi göstermesini rica ediyorum. ! Hani geçen aylarda bir yasa çıkmıştı, genel sağlık sigortası kapsamında işte o zamanlar haberlerde bas bas bağırmışlardı. Kaydınızı yaptırın daha sonra mağdur duruma düşmeyin diye. ee bizim başımıza gelmeden ne olacağını nereden bilelim değilmi :) Her neyse geçenlerde bir tanıdığa borç çıkması sebebiyle sgk dan borcum olup olmadığımı kontrol etmek için aşağıda vereceğim adrese girdim ve borcumu sorguladım. Bir bakayımda ne göreyim 1566,66 Tl borcum var idi. Şoke oldum bir kaç arkadaşa daha yolladım linki ve onlarında kontrol etmesini istedim. Ve kimisinde borcu vardı kimisinde ise borç filan yoktu. Herneyse lafı uzatmadan sizede o linki ve nasıl sgk borcu sorgulayacağını anlatayım sonra devam edeyim. Sgk gss13 prim sorgulama Öncelikle sgk’nın sitesine giriş yapıyoruz -> https://sgk.ziraatbank.com.tr/ Tckn bölümüne Tc Kimlik numaramızı Sorgu tipini ise : GSS PRİM-13 ‘ü işaretliyoruz ve kod doğrulama kısmınıda doldurup sorgula sekmesine tıklayarak borcumunuzun olup olmadığını öğreniyoruz. Eğer borcunuz var ise ödemeler başlığı altında borcunuz gösterilmektedir. Peki bu sgk borcu nasıl oluştu diyenleriniz olacaktır eminim. Onuda kısaca açıklayım 18 yaşını dolduranlar bildiğiniz üzere sgk ya babasının veya annesinin üstünden bakılacağına dair bir belge verilmediği sürece hiçbir sağlık hizmetinden faydalanamıyordu. İşte yeni yasayla bu kişilere devlet tarafından bakılma

hakkı geldi. Tabii cuzi bir ücret karşılığında. Neyse konumuz bu değil. Bu borç sgkya birisinin üzerinden bakıldığınızı belirtmediyseniz veyahut belirtip eğer okuyorsanız sgk ya okuduğunuza dair öğrenci belgenizi sgkya iletmediyseniz bu borç ile karşılaşabilirsiniz. Ee baktınız yüklü ve az miktarda borcunuz var ve bu borcu ödemek istemiyorsunuz. Eğer öğrenciyseniz bu miktarı öğrenci olduğunuz süresincesi borcu ödemiyorsunuz. Fakat öğrenci değilseniz bu miktarı er yada geç ödemek zorundasınız. Dikkat : Ödemediğiniz borçlara faiz işlemekte.. Peki sgk borcum çıktı ve şimdi ne yaplalıyım diyecek olacaksanız.

 • Okuduğunuz okuldan (üniversite, lise) öğrenci belgenizi alın.
 • İkamet ettiğiniz yerdeki Sosyal güvenlik kurumu (sgk) na yol alın.
 • Gittiğiniz sgk kurumunda durumunuzu anlatın ve sizi gerekli yere yönlendirecekler.
 • Yönlendirdikleri kişiye durumunuzu anlatın ve öğrenci belgesini verin. Daha sonrasında zaten gerekli açıklamayı yapacaklardır.

İnsallah benim başıma gelen borçtan sizde kurtulursunuz.. Ben 1560,66 tl borcum varken öğrenci olduğumu belirttiğim için bir miktarını sildiler. Kaynak: Engin Uslu  Bir önceki yazımız olan Şahan Gişede Cem’i Solladı başlıklı makalemizde celal ile ceren full izle, celal ile ceren izle ve cmylmz fundamental izle hakkında bilgiler verilmektedir.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

1 Comment

 • Reply Yiğit Can Ocak 28, 2013 at 11:58

  merhaba serhat abi senin blogunu her gün takip ediyorum…
  senden bir isteğim var malesef benim sitem olmadığı için bazı froumlara üye olamıyorum.. senin sitenin adı ile bana yigitcan@serhatatik.com.tr gibi mail oluştururmusun gerçekten sana minnettar olurum isteğimi yerine getirmek istersen mailim yazıyor zaten lütfen kırma beni…

 • Leave a Reply

  Powered by themekiller.com